українська моварусскийenglish
Благодійність, затребувана часом

   Реалізація прав дітей на життя та розвиток у сучасній Україні потребує консолідації зусиль держави і громадськості для розв'язання комплексу соціальних, правових, юридичних, психологічних і педагогічних проблем. У розвинутих суспільствах потреби і проблеми підростаючого покоління перебувають у зоні спільної відповідальності держави і громадянського суспільства, а досвід неурядових організацій і громадських об'єднань відіграє значну роль у формуванні державної політики соціального захисту материнства і дитинства. В Україні тривають процеси інтенсивної модернізації соціально-економічних і політичних засад державності, які супроводжуються відчутним загостренням соціальних проблем. Тому в нашій державі актуальність заснування громадських організацій і фондів, що спеціалізуються на вирішенні питань соціального захисту материнства і дитинства, зумовлена часом.
   На сьогодні в Україні зареєстровано понад 20 тис. громадських організацій різних напрямів діяльності. Найбільша кількість їх зосереджена у Києві та Київській області (близько 22%). Близько 11% усіх активних організацій мають відношення до формування здорового способу життя.
   За даними соціологічного дослідження, проведеного Українським інститутом соціальних досліджень, щодо участі громадських організацій у соціальній роботi з молоддю, яким було охоплено 183 громадські організації з восьми областей, найбільш активну роботу з дітьми та молоддю проводять дитячі організації (19%) і організації, що займаються соціальною роботою з інвалідами (18%). Меншою мірою беруть участь жіночі і молодіжні організації (по 12%) і організації соціально-медичного профілю (11%). Найнижчі показники у культурологічних (8%), релігійних (б%) і патріотичних (3%) організацій. Решта 11% припадає на інші організації, що не могли бути ідентифіковані за вищенаведеним переліком.
   Переважна більшість громадських організацій (34%) працює з усіма категоріями населення, 20% - з дітьми шкільного віку, 19% - з дітьми-сиротами і дітьми-інвалідами, 18% - з молоддю, 13% - з малозабезпеченими категоріями населення, по 10% - з жінками і багатодітними сім'ями. Громадські організації, що спеціалізуються на роботі з алкогольно-наркозалежними людьми, ВІЧ-інфікованими, дорослими інвалідами, особами, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, військовослужбовцями і особами, які повернулися з місць позбавлення волі, загалом становлять від 1% до 3% загального обсягу досліджуваних організацій.
   Основну увагу в своїй діяльності громадські організації приділяють матеріальній підтримці, фінансовій допомозі, розподілу гуманітарної допомоги, наданню нужденним категоріям населення продуктів харчування. Майже половина громадських організацій (49%) залучена саме до таких видів соціальної роботи, 28% займаються організацією дозвілля, 22% - питаннями, що стосуються власне виховання і планування сім'ї. Природно, що соціальна робота різних громадських організацій неоднакова і пов'язано це з профілем організацій, місцевими особливостями, можливостями, іншими суб'єктивними чинниками.
   Отже, громадські організації надають сьогодні широкий спектр соціальних послуг різним категоріям населення. На часі інтеграція багатого досвіду роботи громадських організацій і благодійницьких фондів України у єдину концепцію благодійництва, яка повинна стати підґрунтям самодостатньої стратегії суспільного розвитку.
   За сім років діяльності Національний фонд соціального захисту матерів і дітей "Україна - дітям" став однією з авторитетніших благодійницьких організацій у країні. Фондом відпрацьовані ефективні механізми допомоги і підтримки дітей, матерів і сімей різних соціальних категорій.
   Проводиться велика робота з виконання Національної програми "Діти України", затвердженої Указом Президента України від 18 січня 1996 року, Указів Президента України від 24 травня 2000 року № 717 "Про основні напрями соціальної політики на період до 2005 року", від 30 грудня 2000 року № 1396 "Про додаткові заходи щодо посилення соціального захисту багатодітних і неповних сімей", від 24 січня 2001 року № 42 "Про додаткові заходи щодо забезпечення виконання Національної програми "Діти України" на період до 2005 року", від 23 червня 2001 року № 467 "Про додаткові заходи щодо вдосконалення соціальної роботи з дітьми, молоддю та сім'ями", Розпорядження Президента України від 29 листопада 2000 року № 359 "Про заходи щодо поліпшення утримання та виховання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування", Законів України від 26 червня 2001 року № 2402 "Про охорону дитинства" та від 21 червня 2001 року № 2558 "Про соціальну роботу з дітьми та молоддю".
   З питань поліпшення соціального захисту і покращення стану здоров'я дітей Фонд співпрацює з усіма гілками виконавчої та місцевої влади, державними та комерційними установами, багатьма політичними партіями і парламентськими фракціями.
   Налагоджено плідне співробітництво з такими компаніями, як "Проктер енд Гембл", "Сіменс", "Віфор Інтер-нешнл", "Авенгіс Фарма Інтернешнл", "Берінгер Інгельхайм", "Елі Ліллі", "Ле-чіва", "Санофі", "СмітКляйн Бічем", "Нестле", "Оріфлейм", "Ферросан", німецьким фондом "Діти Чорнобиля" Федеральної Землі Нижня Саксонія, фондом "Майбутнє Болгарії" тощо.
   Ефективність діяльності Фонду значною мірою обумовлена гісною співпрацею в рамках реалізації спільних програм з Мінпраці, МОЗ, МВС, Мінкультури, Міносвіти, Мінтрансом, Держмитслуж-бою, Держкомсім'ямолоддю, Держком-зв'язку, Київською міською, Вінницькою, Волинською, Закарпатською, Запорізькою, Житомирською, Одеською та Чернігівською обласними держадміністраціями, а також з Палацом мистецтв "Український дім", Національною філармонією. Українською дитячою спеціалізованою лікарнею "Охматдит", Інститутом педіатрії, акушерства та гінекології, Національним університетом культури та мистецтв. Національним педагогічним університетом, Інститутом теоретичної фізики НАН України, Трускавецьким інститутом проблем медичної реабілітації, санаторієм "Патрія", компанією "Київміськбуд", акціонерними товариствами "Фалбі", Тамалія", "ДіаПроф Мед", "Київмедпрепарат", "Крафт Фудз Україна", "Фармак", державними і комерційними підприємствами "Укрхімтрансамі-ак", "Південно-західна залізниця", "Донецька залізниця", "Вітаміни-Трейд", "Фармімпекс", "Торговий дім "Мегапо-ліс", "Топтранс", громадськими організаціями та релігійними конфесіями -Українським благодійним фондом "Ренесанс", Київським дитячим фондом, Роторі-клубом "Київ-Центр", Єпископатом Української лютеранської церкви, Всеукраїнським союзом об'єднань євангельських християн-баптистів, творчими колективами - Вінницьким міським центром художньо-хореографічної освіти дітей та юнацтва "Барвінок", Кіровоградським державним комплексом хореографічного мистецтва, Київською дитячою студією "Стиль і мода", Палацом творчості дітей та юнацтва Солом'янського району м. Києва, Державною дитячою хореографічною студією українського танцю "Барвіночок" тощо.
   Результати діяльності Національного фонду соціального захисту матерів і дітей "Україна - дітям", що являє собою приклад системної роботи з проблемами материнства і дитинства, є надійним фундаментом національної доктрини благодійництва.